От 13 до 17 септември в Хърватия се проведе 15-тото Световно първенство по Радиозасичане . Участие в шампионата взеха около 380 състезатели от 31 страни.  България бе представена общо от 17 състезатели в 8 възрастови групи .

Състезанията се проведоха  в близост до Опатия , курортен град на адриатическия бряг , на изключително интересни райони наситени с микрорелеф и сериозна денивелация .Времето също допълнително усложни състезателите като втория ден се бягаше при проливен дъжд , температури 9 – 12 градуса и силен вятър.

Всеки състезател взе участие в два самостоятелни старта - на 3,5 MHz и 144 MHz , проведени в два отделни дни , съответно на 15 и 17 септември.

Състезанието се проведи по новите условия при които различните възрастови групи бягат съответно на един от двата обхвата посочен от съдийската комисия , като търсят съответен брой предаватели / лисици/ също зададени от съдиите.

Българския отбор се представи според очакванията , имайки в предвид малкия брой стартове и тренировки преди състезанието .

В първия състезателен ден всички мъжки групи състезаваха на 144 МHz , с изключение на М40  и жените които бягаха на 3,5 MHz.Теренът на който се проведе състезанието бе с надморска височина от 700 до 900 метра наситен със стръмни  и каменисти участъци , множество понори и участъци с много паднала дървесна маса ,което го правеше труден за преодоляване , множеството по високи върхове и високата влажност в гората допълнително усложняваха условията на 144 МHz , където имаше множество отразени сигнали.

Като изключително добри резултати могат да се посочат тези на Ангел Несторов - LZ1AG  в категория М70 заел 4 –то  място само на 36 секунди от третия в групата  и на Георги Воденичаров LZ1ZF класирал се 6 –ти при М50, Николай Гешев се представи най-добре от мъжете в група М19 заемайки 13 място , Виктория Ценкова също остана 13 при Ж35 , между първите 20 успяха да се класират и Николай Митев LZ4ND 19 –ти и Милен Късев  - 20-ти при М21, Даниела и Станимира  Вълчеви заеха съответно 17 и 19 позиция при Ж19 , като отборно се класираха 6-ти , което е едно много добро представяне , Даниел Николов LZ3FB се класира 18- ти в М40,като същото място зае и Юлия Соколова при Ж35.

Останалите състезатели останаха извън първите двадесет.

Във втория състезателен ден обхватите бяха разменени , теренът бе подобен на този в първия състезателен ден с тази разлика , че микрорелефа бе още по наситен , с много трудни каменни участъци и в комбинация с проливен студен дъжд и вятър по време на цялото състезание.Много от състезателите се прибраха на ръба на контролното време и с по малък брой открити предаватели ,което е доказателство за тежките условия  по време на надпреварата

Независимо от това нашите състезателите се представиха по добре от първия ден. Даниел Николов LZ3FB се класира 3- ти в М40 донясяйки и единствен медал от първенството , Ангел Несторов - LZ1AG  зае 6 –то  в категория М70  и като цяло затвърди добрите си постижения макар и на 73 годишната си възраст за което  му изказваме изключителна благодарност. Добро класиране направиха и Даниела и Станимира  Вълчеви заели съответно 11 и 14 позиция при Ж19 , като отборно се класираха 4-ти .При М60 най добре се представи Христо Гарипов класирайки се 13

при М60. Виктория Ценкова се класира 14 –та , а Юлия Соколова 19 при Ж35.

Всички останали състезатели останаха извън първите двадесет.

За състезанието като организация може да се даде слаба оценка , условията  за настаняване на състезателите не бяха особено добри въпреки високите стартови такси обявени от организаторите . Имаше много пропуски около състезанието .Двата дни стартовете бяха отлагани с 30 минути поради технически причини , липсваше достатъчно техника в това число и резервни предаватели и само помощта на някой от гостуващите отбори които предоставиха своя техника  и късмета помогна да не се провали състезанието. Друг сериозен пропуск бе и факта , че на терените предвидени за стартове , през юли са проведени състезания по ориентиране и голяма част от отборите с финансови възможности са взели участие в тях , като по този начин  са се запознали с терените и специфичните условия . Отбора на Чехия дори е провел тренировки на терените , което е най малко некоректно спрямо останалите отбори.

Според мнението на по голямата част от състезателите проведените предходни състезания  от подобен ранг в България са били много класи над това по всички показатели , което е един много добър атестат за нас .

И накрая ,но не на последно място, искаме да изкажем благодарност на всички приятели и състезатели съпричастни към радиозасичането в България , който със своят ентусиазъм , доброволен труд , вложени лични средства и време помогнаха да се представим сравнително добре на Световното първенство.

Пожелаваме здраве , късмет и много по високи успехи на всички състезатели в стартовете и с надеждата , че предстоят по добри дни за развитието на любимия ни спорт.